…Ukraynada münaqişənin həlli prosesində müsbət dəyişikliklər mümkündür, lakin yəqin ki, yaxın gələcəkdə olmayacaq.
SİA-nın məlumatına görə, bunu Səudiyyə Ərəbistanında danışıqlarda iştirak edən Federasiya Şurasının Beynəlxalq Əlaqələr Komitəsinin rəhbəri Qriqori Karasin deyib.
…Bəlkə bu il və ya bu ilin sonunda da olmayacaq.
Bu, Karasinin sözüdür.
Rusiyalı senator keçmiş görüşləri “sakit” və “konstruktiv” adlandırıb, lakin onların zəif nəticələrini etiraf edib.
…İlk görüşdə hər hansı bir irəliləyiş gözləmək sadəlövhlük olardı.
Bunu deyən Karasinin sözlərinə görə, Rusiya və ABŞ nümayəndə heyətləri arasında danışıqların əsas mövzuları Qara dənizdə naviqasiya təhlükəsizliyi, Rusiyanın kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracının bərpası, Rosselxozbank-ın SWIFT sisteminə qoşulması məsələləri olub.
Senator vurğulayıb ki, “prinsipcə, Amerika nümayəndə heyəti ilə işləmək mümkündür”, çünki onun nümayəndələri bəzi mövqelərini dinləyir, dərk edir və müqayisə edirlər.
O, həmçinin belə görüşlərin davamlı olacağına və Rusiya danışıqlar qrupuna yeni tapşırıqların veriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
…Karasin deyib ki, Ər-Riyadda bir neçə saatlıq məsləhətləşmələr zamanı Amerika tərəfi əvvəlcə Rusiya üçün qəbuledilməz olan şərtlər irəli sürüb.
Senatorun sözlərinə görə, əvvəlcə ABŞ nümayəndələri hər iki tərəf üçün qərar verərək vasitəçi rolunu öz üzərinə götürməyə çalışsalar da, tez başa düşdülər ki, “bu, Rusiya tərəfi ilə işləməyəcək”.
Xatırladaq ki, martın 23-də Ər-Riyadda danışıqlar başlayıb. Amerika nümayəndə heyəti Ukrayna və Rusiya nümayəndələri ilə ayrı-ayrılıqda görüşlər keçirib və martın 25-də yekunlaşıb. Görüşün ardınca Ağ Ev tərəflər arasında Qara dənizdə atəşkəslə bağlı razılığın əldə olunduğunu açıqlayıb.